[vc_row][vc_column][vc_column_text]

NACE Kodu Değişikliği

 

NACE kodu nedir?
“Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması” anlamına gelen NACE, Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik olarak oluşturulmuş bir kodlama sistemidir. Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş NACE kodu uygulaması, “Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması (ISIC)” ile de ilişkili olup ekonomik faaliyetlere ilişkin istatistiki verileri dünya düzeyinde karşılaştırma açısından da önemli bir araçtır.
NACE, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında, Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı 2013 yılından beri NACE kodlarını kullanmaktadır.
İşyerleri ve işletmelerin faaliyet alanlarının tehlike sınıfını belirleyen NACE kodu altı hanelidir. Bu yüzden, “altılı faaliyet kodu” olarak da bilinir.
NACE kodunu kim belirler?
NACE kodu, 19.1.2005 tarihli ve 25705 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış “Odalarda/Ticaret Borsalarında Mesleklerin Gruplandırılması” hakkındaki yönetmeliklerin, 03.06.2012 tarihli ve 29312 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış değişik geçici 3’üncü maddeleri uyarınca, bağlı oda ve borsa üyelerinin faaliyet kodlarının ve buna bağlı olarak meslek gruplarının belirlenmesi görevi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘ne (TOBB) verilmiştir.


Ana NACE Kodu Değişiklik Talebi 
Talep edilen asıl faaliyet kodunun (NACE) Ordu Ticaret Sicil Müdürlüğü’nce tescil olunan iş konularına uygun olmalıdır.
Uygun olmaması durumunda öncelikle iş konunuzdaki değişikliğin Ordu Ticaret Sicil Müdürlüğünden tescilinin yaptırılması,
Bağlı olunan vergi dairesinden, talep edilen faaliyet kodunun vergi levhasına işletilmesi,
Odamıza hitaben yazılan NACE talep dilekçesi ekine vergi levhası ve Vergi Dairesinden alınan mükellefiyet yazısı eklenerek Üye Sicil Birimine müracaat edilmesi gerekmektedir.


İlave NACE Kodu Talebi 
Talep edilen ilave faaliyet kodunun (NACE) Ordu Ticaret Sicili Müdürlüğü’nce tescil olunan iş konularına uygun olması gerekmektedir.
Uygun olmaması durumunda öncelikle iş konunuzdaki değişikliğin Ordu Ticaret Sicili Müdürlüğünden tescilinin yaptırılması,
Odamıza hitaben yazılan NACE talep dilekçesinin ekine Vergi Dairesi Mükellefiyet Belgesi eklenerek Üye Sicil Birimine müracaat edilmesi gerekmektedir.


2021 Yılı NACE kodları için tıklayınız.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Telif hakkı © 2022 OTSO | Ordu Ticaret ve Sanayi Odası